Star Wars-serie 1, signerad av filmbesättningar, kommer att auktioneras denna vecka

"Star (Bildkredit: Marvel Comics)

En Marvel Star Wars-serie nr 1 från 1977 undertecknad av de flesta av filmens kärnspelare av Mark Hamill (Luke Skywalker), Carrie Fisher (Princess Leia), Harrison Ford (Han Solo), Peter Mayhew (Chewbacca), Anthony Daniels (C- 3PO) och Kenny Baker (R2-D2) kommer att auktioneras ut torsdagen den 29 april.

Serien, betygsatt 9,6 av CGC Signature Series, har ett öppningsbud på $ 15 000 och kommer att auktioneras av Nate D. Sanders Auctions, Los Angeles, Kalifornien.

Marvels ursprungliga Star Wars-nummer 1 släppte tidningsställen spinnerställ i april ’77 – nästan en hel månad före filmens släpp i maj samma år.

Marvel ansågs vara en långfilm vid den tidpunkt då den kom ut på grund av Star Wars relativa oklarhet före dess spelförändrande release, efter att flera förlag gick vidare med att anpassa filmen till serietidningar när Marvels dåvarande chefredaktör. Roy Thomas spelade på fastigheten. Thomas anpassade berättelsen själv tillsammans med konstnären Howard Chaykin, som också fortfarande var i färd med att skapa sig ett namn inom serietidningsindustrin.

"Star

Det undertecknade exemplaret auktioneras (Bildkredit: Marvel Comics)

Naturligtvis fortsatte Star Wars att bli en ikonisk, mega-hit-franchise vävd i popkulturens tyg. Marvel publicerade Star Wars-serier inklusive anpassningar av The Empire Strikes Back and Return of the Jedi, tillsammans med originalberättelser fram till 1986 – tre år efter Return of the Jedi – för totalt 107 nummer och tre årstider i sin ursprungliga körning.

Dark Horse Comics förvärvade licensen 86 och publicerade berättelser i nästan tre decennier, inklusive många som fortfarande galnar i Star Wars-universum idag. Marvel förvärvade Star Wars-licensen 2014 efter att Marvel-moderbolaget Disney förvärvade Lucasfilm 2012.

Mer information om den signerade Star Wars-auktionen # 1 finns här.

Marvel’s Star War serietidning fortsätter att publicera en mängd nya berättelser. Kolla in alla nya Star Wars serietidningar som kommer.

Du kan också kontrollera Newsaramas lista över de bästa Star Wars-serierna genom tiderna från Marvel and Dark Horse .

Läs mer  Möt Cain, den blinde lönnmördaren som tar sig an den undre världen i Dark Horses nya, tuffa kriminalserie
Frenk Rodriguez
Hej, jag heter Frenk Rodriguez. Jag är en erfaren skribent med en stark förmåga att kommunicera tydligt och effektivt genom mitt skrivande. Jag har en djup förståelse för spelbranschen och håller mig uppdaterad om de senaste trenderna och teknikerna. Jag är detaljorienterad och kan noggrant analysera och utvärdera spel, och jag närmar mig mitt arbete med objektivitet och rättvisa. Jag tillför också ett kreativt och innovativt perspektiv till mitt skrivande och mina analyser, vilket bidrar till att göra mina guider och recensioner engagerande och intressanta för läsarna. På det hela taget har dessa egenskaper gjort att jag har kunnat bli en pålitlig och tillförlitlig källa till information och insikter inom spelbranschen.